Řekneme po 15-ti letech existence skládce v Ďáblicích opět ANO či NE?

aneb shrnutí zkušeností a nových informací, které Komise ŽP ve spolupráci s MČ a s dalšími občany o skládce získala.

Severní okraj Prahy (Dolní Chabry, Zdiby, Ďáblice, Březiněves, Čakovice, Letňany) je v posledních letech místem stavebních investic a skládek, které svou velikostí a závažností patří mezi největší v ČR a mnohé jistě snesou srovnání i v měřítku celoevropském. Všechny se střetávají resp. budou střetávat na malém, dříve velmi hodnotném území, které pro obyvatele celé Prahy a okolí plnilo řadu potřebných, kvalitu života v hlavním městě zlepšujících funkcí.

Negativní vlivy zejména níže jmenovaných staveb se zde koncentrují a nebezpečně násobí. Jsou zásahem do krajiny i do života nás všech. Co dobrého a kolik špatného nám tyto rychlé a intenzivní změny přinesou?
Máme na mysli zejména:

  1. dálnici D8,
  2. hlavní a jediný severní silniční tah Mělník, Dubá, Česká Lípa a dále do Německa a Polska
  3. křížení všech výše uvedených hlavních dopravních tahů v plánované kapacitní mimoúrovňové křižovatce významu a velikosti celoevropského dopravního uzlu,
  4. již naplánovaný a tvrdě prosazovaný SZ okruh – R1 519, varianta „Suchdol – Březiněves
  5. nákupní centrum Čakovice,
  6. trvající expanzi OC Letňany a výstavbu dalších křižovatek a komunikací, které OC svou existencí dále vyvolává,
  7. průběžně se zvyšující počet provozů mezinárodních logistických a skladových center (směrem z centra, v budoucnu dle územního plánu i směrem do centra hl. města),
  8. letecký koridor (Praha Ruzyně), který chce svou kapacitou v krátké době patřit mezi první 3 největší v Evropě a připravované mezinárodní letiště Vodochody

… a tím výčet ještě nekončí. Je nutné zmínit chaberskou (již uzavřenou) skládku, která je příkladem naprosto bezohledného zacházení s odpady, přírodou i zdravím obyvatel a bez nadsázky ji lze označit za ekologickou bombu. Jen doufejme, že se zdaleka nestane vše to negativní, co se díky způsobu jejího provozování a sanace ještě může stát.

Skládka Ďáblice
Poslední stavbou, kterou chceme jmenovat a současně o ní blíže informovat je skládka Ďáblice, která je umístěna jen několik stovek metrů od tolik problematické skládky chaberské i od v.u. staveb, a která byla v posledních týdnech opět živě diskutována:

O umístění skládky bylo rozhodnuto 30.6.1992, tedy již před 15-ti lety!!! Skládka byla původně úložištěm nebezpečných odpadů a teprve v dalších letech bylo toto určení zpřísněno. Skládka je stále plně fungující a závazné stanovení cílové velikosti skládky je stále v nedohlednu.

Tak jako se kůlna na nářadí v zahrádkářské kolonii nenápadně a postupně zvětšuje, až z ní vyroste zděná obytná budova, stejně tak se „naše“ skládka má postupně a nenápadně/nápadně dále rozšiřovat po tzv. etapách tak, aby doba skládkování mohla být snadno prodlužována o mnoho dalších let, během kterých by zde bylo uloženo určitě dalších cca 1,5 milionu tun odpadu. Kolik takových rozšíření nás vlastně ještě čeká?

Odpovědnými osobami je tvrzeno, že další rozšíření skládky bude „samozřejmě“ opět zcela neškodné a že např. další stovky tisíc a více nákladních automobilů ročně, které budou skládku obsluhovat, nijak neovlivní (v součtu s vlivy dalších výše jmenovaných staveb) životní prostředí v dotčených obcích!

Zarážející byla i snaha úplně vyloučit rozšíření skládky ( II. Etapa – rozšíření) ze zákonem nařízeného „posuzování vlivu na životní prostředí“ EIA! To se naštěstí nestalo a hodnocení vlivů skládky na životní prostředí podle zákona č.100/2001 Sb. právě probíhá. Byla zpracována stanovená dokumentace a ta je nyní postupně předkládána k veřejnému posouzení a k podání připomínek dotčeným osobám i veřejnosti - tedy nám občanům, kteří žijeme v okolí sládky. Celou dokumentaci ze dne 31.7.2007 (kód záměru MZP 152) naleznete v Informačním systému EIA na internetových stránkách CENIA a na stránkách Ministerstva životního prostředí http://eia.mzp.cz/eia. K dispozici je také v sekretariátu Úřadu MČ Ďáblice. Odborné vyhodnocení této dokumentace má potvrdit, nebo vyvrátit plán na další rozšiřování skládky Ďáblice a tento proces můžeme svými postoji ovlivnit my všichni.

Dosavadní argumentace MČ a komise ŽP Ďáblice naleznete v dokumentech viz příloha a skládají se ze 3 částí: úvodního rámcového dopisu a dvou doplňků, které obsahují podrobný rozbor Dokumentace. Přečíst si je také můžete na internetových stránkách www.dablice.cz (kapitola: SKLÁDKA Ďáblice), nebo přímo na adrese www.dablice.cz/skladka-dablice

Skládka ANO /  NE?
Lze diskutovat o vhodnosti skládkování, o nutnosti skládkovat přímo ve městě uprostřed bytové zástavby, o tom, zda plánovaná velikost skládky bude unikátem, … lze diskutovat o životnosti izolačních materiálů a vlastnostech podloží skládky, o biochemický procesech v tělese skládky, lze diskutovat o zápachu, o stálé přítomnosti požárů a nebezpečnosti spalin hoření, o tom, zda i moderní skládka má vliv na naše zdraví, jaké finanční a další kompenzace vůbec mohou tyto negativní vlivy vyvážit, co je spravedlivý podíl finančních prostředků, které za nás město Praha z provozu „naší“ skládky získává a jejich část nám přerozděluje, na co jsou tyto prostředky vynakládány atd., atd. A určitě se můžeme ve svých závěrech lišit. Máme ale i mnoho společného:

  • Všichni můžeme zvážit, zda nejsou dotčena a krácena práva na vyjádření dalším občanům, minimálně MČ Dolní Chabry, Zdiby a Čakovice, kteří do procesu posuzování nebyli přizváni.
  • Všichni si můžeme promyslet budoucnost skládky a budoucnost svého domova, který v případě našeho souhlasu bude na dalších mnoho let spojen s hromadou odpadků dlouhou kilometr i více.
  • Všichni můžeme zhodnotit míru rizika z provozování tak velké skládky, v místě kumulace mnoha dalších negativních vlivů (viz výše) a seznámit se s existující dokumentací popisující další rozšiřování skládky, s návrhy na případné finanční a další kompenzace a porovnat vše se svou zkušeností a citem.
  • Všichni můžeme zvážit, jak objektivně a zodpovědně je prodlužování skládkování plánováno, dokladováno a jak nestranně a poctivě jsou zdravotní, hygienická a ekologická rizika posouzena.

Závěrem
Každá skládka je v podstatě hromada neznámé směsi odpadů, která je oddělena uměle a na velmi krátkou dobu od okolního prostředí – pak dojde k jejich propojení se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Čím větší skládka, tím větší následky je nutné předpokládat a později řešit. Kdy nastane ten okamžik, kdy je nutné říci „už dost“? Nastal již tento okamžik? Jak dlouho ještě můžeme smlouvat s pravdou? Kolik skládek velikosti té ďáblické je v Evropě ještě provozováno? Čím více názorů zazní, tím lépe.

Děkujeme všem za dosavadní zájem, výborné podněty a pomoc při naší práci.

Miloš Růžička, Komise ŽP v Ďáblicích

(ruzicka@trimedia.cz)

P.S.: Prosba: Ať již se obracíte přímo na radu, zastupitelstvo, nebo na nás (osobně či mailem), je žádoucí posílat pokud možno věcné připomínky. Vítán je samozřejmě každý názor a již předem za něj děkujeme, ale v dané situaci nemá tak velkou váhu prostý, byť zcela legitimní postoj typu „chci / nechci skládku pod svými okny“. Je potřeba vést své připomínky směrem konkrétních výhrad nebo kladných názorů.