Developer chce na pozemcích rytířů stavět bytový komplex - Sporné pozemky - Pozemkový fond neoprávněně vydal 9 hektarů pozemků - Stavební parcely za desítky milionů

Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou se začal domáhat svých původních pozemků v pražských Ďáblicích.

Už v roce 1998 totiž Pozemkový fond ČR převedl téměř devět hektarů církevních pozemků třem soukromým osobám.

Tím podle právníka městské části Praha-Ďáblice Pavla Trnky úřad porušil zákon. „Vzhledem k zákonu o církevním majetku a restitučním zákonům byl tento převod protizákonný. Pozemky, které byly ve vlastnictví církve, by se neměly do vyřešení restitucí vůbec převádět,“ řekl Trnka.

A Pozemkový fond porušení zákona přiznává. „K pochybení při převodu pozemků došlo v roce 1998 na straně bývalého vedení územního pracoviště Praha,“ řekla HN mluvčí Pozemkového fondu Monika Machtová.

Stavební parcely za desítky milionů

Sporné pozemky jsou dnes v katastru nemovitostí vedeny jako stavební parcely. Právě na nich chce jejich současný majitel, firma Ďáblické rezidence s.r.o., stavět rozsáhlý bytový komplex jedenácti domů s téměř 250 byty a 22 řadových dvojpodlažních domků.

Podle starosty Ďáblic Miloše Růžičky mají parcely, na kterých chce developer stavět, hodnotu několika desítek milionů korun.

Velmistr Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou proto v únoru letošního roku požádal Pozemkový fond, aby podal žaloby na určení neplatnosti právního úkonu z roku 1998. „Chceme, aby Pozemkový fond učinil takové právní kroky, které povedou k zápisu našich pozemků v Ďáblicích zpět do vlastnictví České republiky a správy Pozemkového fondu,“ řekl velmistr řádu Josef Šedivý.

Podle Pozemkového fondu se stala chyba už před čtrnácti lety, kdy se pozemky převedly na soukromé majitele, přestože byly vedeny jako církevní majetek.

Tehdy podle mluvčí Pozemkového fondu Moniky Machtové totiž neexistoval zákon, který by fondu přikazoval zjišťovat, komu pozemky ve skutečnosti patří. „V té době Pozemkový fond ČR neměl povinnost zjišťovat u převáděných pozemků, zda nebyly majetkem církve, náboženského řádu nebo kongregace. Tato povinnost platí až od roku 1999, kdy vstoupil v platnost zákon o prodeji půdy,“ řekla Machtová. „Až od této doby je Pozemkový fond ČR u jednotlivých pozemků, které zamýšlí převést, povinen zjistit, zda převodu nebrání zákonná překážka, a žádá příslušné katastrální úřady o ověření v jejich evidenci,“ doplnil ředitel Pozemkového fondu České republiky Radim Zika.

Developer má prý všechno ošetřené smlouvami

Zástupce firmy Ďáblické rezidence o problémových pozemcích ví. „My máme všechny dokumenty v pořádku. Vše jsme řešili několik let a máme to ošetřené smlouvami,“ řekl projektový manažer Ďáblické rezidence Pavel Šrámek. Developer plánoval zahájit výstavbu domů a bytů už minulý rok v létě. Projekt měl být rozdělen do více etap a podle záměru měl být hotový do konce roku 2013.

Podle dokumentace k posouzení vlivu stavby na životní prostředí je projekt situován ve vzdálenosti necelého kilometru od rozsáhlé ďáblické skládky. „Skládka je rekultivována a v době realizace záměru Ďáblické rezidence nebude pro okolní životní prostředí problematická,“ prohlásil investor.

Na církevní majetek upozornili pamětníci

Na problém s vlastnictvím téměř 90 tisíc metrů čtverečních pozemků upozornili starostu Ďáblic Miloše Růžičku sami občané. Firma Ďáblické rezidence s.r.o. totiž požádala městskou část minulý rok o přístup k pozemkům přes parcely, které jsou ve vlastnictví obce.

„V rámci prošetřování toho, zda developerovi dáme či nedáme souhlas o využívání našich parcel, se ozvalo několik našich občanů, pamětníků a mých kolegů. Ti mě upozornili na to, že pozemky, na kterých chce firma stavět, dříve patřily církvi, a to Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou,“ popsal Růžička. „Nebylo prioritou městské části zjišťovat historii pozemků takto hluboce, ale jakmile se objevila tato pochybnost, tak jsme to začali řešit,“ dodal starosta.

Pozemkový fond chce chybu při vydávání církevního majetku soukromým osobám napravit. „Na základě žádosti velmistra Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou pana Josefa Šedivého připravujeme žalobu a Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou byl o tomto informován,“ prohlásil ředitel Zika.

O odškodnění současného majitele rozhodne soud.

Pokud Pozemkový fond v žalobách uspěje a církevní parcely dostane zpět do vlastnictví, získá je Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou do svého vlastnictví v rámci církevních restitucí.

Kdo ovšem odškodní současného vlastníka pozemků, společnost Ďáblické rezidence, Pozemkový fond neví. „O náhradě současným vlastníkům bude muset rozhodnout až nezávislý soud,“ domnívá se ředitel Pozemkového fondu Zika.

Sami Křižovníci už žalobu na určení vlastnictví svých bývalých pozemků dát nemohou. V roce 2000 se totiž svých pozemků domáhali u soudu. „Chtěli jsme svůj historický majetek ochránit. Bohužel jsme byli ve sporu neúspěšní,“ popsal velmistr řádu Šedivý, který doufá, že řád poslední šanci na uhájení svého majetku nepromarní. „Doufám, že žalobou přes Pozemkový fond uspějeme a pozemky dostaneme zpět,“ řekl velmistr.

Řád Křižovníků kdysi vlastnil a provozoval na pozemcích velkostatek Ďáblice a Hloubětín. Křižovníci hospodařili na 290 hektarech půdy. Statek i půda jim byly zabaveny v roce 1948 komunisty.

 

Bedřich Kratochvíl (HN - příloha Praha, 27. 3. 2012) (ĎZ 05/2012)